Jak svoji organizaci zapojit do mezinárodní scény?
Doporučujeme propojit se s mezinárodní oborovou síť či platformu, která pořádá networkingová setkání, a začít budovat kontakty (zde seznam všech podpořených evropských sítí). Důležité je se na případné partnery obrátit včas a ověřit si, že se s partnery dobře spolupracuje. S hledáním zahraničních partnerů vám může pomoct i naše kancelář, více informací najdete v sekci „Jak najít partnery pro projekt?“
Co je na přípravě projektu nejkomplikovanější?
- V případě partnerské role může být problém nedostatečná srozumitelnost a nejednoznačnost ze strany koordinátora či dalších partnerů.
- V roli koordinátora může být složité se přizpůsobit stylu žádosti – očekává se přesný popis, jazyk je odlišný např. od stylu uměleckých odvětví. Také je třeba rozpracovat rozpočet pro všechny partnery. Koordinátor jednoznačně odvádí největší kus práce.
- V obou případech je třeba zajistit dostatečnou kapacitu na realizaci projektu. Nepodceňte množství práce a sežeňte si projektového manažera.
Kdy můžeme s projektem začít a jaká je maximální délka projektu?
Aktivity projektu musí být zahájeny po podpisu smlouvy. Lze sice požádat Evropskou komisi o výjimku, ale je lepší se toho vyvarovat. Maximální délka projektu je 48 měsíců.
Mohou o grant žádat komerční subjekty?
Ano, mohou žádat komerční i nekomerční subjekty, samotný projekt ale nesmí vytvářet zisk.
Jak se prokazuje zapojení organizace v odvětví kultury?
Dokazuje se popisem aktivit, které organizace v minulosti vedla nebo se jich účastnila. Tyto aktivity lze popsat v části žádosti věnované historii organizace.
Nakolik si máme dělat starosti s ověřením „operational capacity“ – musí mít např. organizace nějaký počet zaměstnanců apod.?
Organizační kapacita spadá do hodnotících kritérií. Je třeba doložit, že organizace má dostatečnou zkušenost a má jak zajistit realizaci projektu. Na tuto činnost můžete využít i externisty, není nutné mít kolegy v zaměstnaneckém poměru.
Jak se liší výzvy Projekty evropské spolupráce, Evropské platformy a Evropské sítě?
Pokud jste členem sítě, nejste příjemcem konkrétní sumy. Jste součástí sítě a můžete využívat její strukturu, know-how.
Platformy jsou zaměřeny na podporu mobility začínajících umělců. Jsou to také velké mezinárodní struktury, které se skládají z žadatele a členů, kteří mohou získat podporu do výše 60 000 eur ročně (částka není aktualizovaná pro výzvu 2024).
V případě projektů spolupráce se stáváte žadatelem nebo partnerem a projekt závisí více na vás. Lze vyvíjet nejrůznější aktivity.
Jak velké změny projektu budou vyžadovat dodatek smlouvy – např. když budeme nuceni změnit nějakého dodavatele, tak hned bude nutný dodatek?
Záleží na povaze změny. U drobných změn není třeba žádat o dodatek. Zásadní je v tomto případě včas o věci komunikovat s přiděleným úředníkem, který bude mít váš projekt na starosti.
Jak je to s nutnou délkou existence žadatele? Když jako fyzická osoba např. 3 roky rozvíjím projekt, nyní založím k jeho pokračování s.r.o. či z. s., můžeme žádat hned následně, nebo až po nějakém čase?
Žadatel o grant musí splnit kritérium minimální dvouleté existence subjektu, který o grant žádá. Pokud změníte právní subjektivitu, musíte počkat opět dva roky. Pokud chcete být partnerem, tak toto kritérium neplatí.
Pokud bychom chtěli žádat o grant na pokračování podpořeného projektu, je to možné?
Kreativní Evropa nepodporuje kontinuální projekty. Můžete požádat o projekt, který je rozšířený, řešíte jiné téma, začnete spolupracovat s partnery z jiných regionů.
Náklady, které uvedeme pro účely stanovení paušální částky, musí odpovídat stejným kritériím pro způsobilost, jako když se proplácejí konkrétní náklady?
Ano, přesně tak. Předkládáte rozpočet složený pouze ze způsobilých nákladů.