Střed zájmu: IT 2019
Využití technologických inovací v uměleckých a kulturních projektech
Kreativní Evropa a festival Prototyp Vás zvou na akci Střed zájmu: IT, která se bude konat dne 19. 10. 2019 od 10 do 15h v pavilonu A brněnského výstaviště v rámci festivalu Prototyp (18. – 20. 10. 2019).
Festival Prototyp vznikl v roce 2014 jako akce s cílem propojovat svět umění, vědy a technologií. Spojením zdánlivě oddělených a vzdálených oblastí vzniká každoročně kulturní akce pro široké spektrum návštěvníků. Během 5 uplynulých ročníků festival Prototyp navštívilo více než 9000 návštěvníků a vystavovalo zde přes 90 umělců.
Program
Umělá inteligence už pronikla do všech oblastí našeho života. Jednou z posledních je i oblast kreativity a umělecké tvorby. Jak počítač vytváří umělecké dílo? Jakým problémům musí čelit, když se pokouší imitovat člověka?
Dokážeme generovat umělecká díla těžko rozlišitelná od pláten slavných malířů?
Panelová debata zástupců mezioborových projektů z oblastí umění, kultury, vědy a technologie pracujících i s umělou inteligencí. Možnosti a úskalí propojení různých oborů a představení úspěšných projektů. Co chybí pro větší rozvoj mezioborové spolupráce?
Přesně rok před oficiálním zahájením výstavy Expo 2020 v Dubaji máte možnost se zblízka setkat s realizátory našeho národního pavilonu ze studia R/FRM. Návrh odkazuje k systému S.A.W.E.R, který je technologickým jádrem pavilonu. Vyrábí vodu ze vzduchu s využitím solární energie a kultivuje poušť pomocí podpovrchových kultur. Struktura zde není jen pasivní dekorací, a stává se tak aktivní součástí systému, který reprezentuje.
Iniciativa Evropské komise zaměřená na podporu spolupráce mezi umělci, vědci a inženýry na vývoji kreativních a udržitelných technologií a inovací. Mezi aktivity STARTS patří financování dlouhodobých stáží umělců v technologických institucích, každoroční udílení cen projektům propojujícím nové technologie a umění, podpora pilotních projektů průmyslových společností zahrnující umělce do své činnosti a STARTS Academy – osvěta v digitálních dovednostech, na které se společně podílí vědci, inženýři a umělci.
Spolupráce mezi vědními, uměleckými a technickými obory je i jednou z priorit programu Kreativní Evropa. Prezentace podpory projektů propojujících audiovizi, kulturu a digitální technologie a pilotního projektu Digital Innovation Labs. Výhled na další programové období.
Prezentace inspirativních dokončených a připravovaných projektů mezioborové spolupráce – technologie, VR, hry, umění, AI, AR.