V souladu s Evropskou zelenou dohodou a v kontextu politického rámce EU pro kulturu je cílem současné výzvy Music Moves Europe podpořit ekologický přechod a environmentální udržitelnost hudebního ekosystému v celém hodnotovém řetězci (od tvorby po distribuci).
Cílem této výzvy je podpořit realizaci následujících tří priorit:
- Strategické posouzení potřeb, které určí postupy v hudebním ekosystému, jež je třeba změnit, a zmapování (podle témat a hudebního sektoru) nejlepších/inovativních ekologických postupů nebo nástrojů. Účelem této činnosti je poskytnout hudebnímu sektoru a jeho organizacím/profesorům informace o otázkách ekologizace a o dosavadní praxi.
Posouzení potřeb a mapování osvědčených postupů by mělo být založeno především na existujících studiích. Mělo by zohledňovat různé přístupy v Evropě a zajistit geografickou vyváženost. Jeho výsledkem by měla být publikovatelná zpráva. - Program budování kapacit/osvěty a školení pro hudební sektor s cílem zlepšit dovednosti a znalosti, aby se usnadnil ekologický přechod v tomto odvětví. Účelem této aktivity je umožnit organizacím hudebního sektoru, umělcům a dalším profesionálům sdílet a získávat znalosti, dovednosti a kompetence, aby se mohli (aktivněji) zapojit do ekologizace hudebního ekosystému, a případně vytvořit síť „zelených“ expertů v tomto sektoru.
- Systém finanční podpory přerozdělující finanční prostředky (prostřednictvím kaskádových grantů) organizacím působícím v hudebním sektoru za účelem přijetí osvědčených/inovativních postupů pro jeho ekologický přechod a environmentální udržitelnost. Cílem tohoto programu je budovat kapacity vybraných příjemců a podporovat je při uplatňování ekologičtějších postupů nebo při vývoji a testování inovativních koncepcí či iniciativ.
Žádosti by měly zahrnovat návrh, provádění a monitorování režimu finanční podpory, který přerozděluje finanční prostředky ve formě grantů konečným příjemcům v evropském hudebním odvětví prostřednictvím otevřených výzev.
Iniciativa Music Moves Europe podporuje rozmanitý, konkurenceschopný, inovativní a udržitelný evropský hudební sektor. Klíčové problémy v tomto odvětví, které se po pandemii COVID-19 stále zotavuje, nadále přetrvávají; jeho pomalé obnovování bylo dále ovlivněno rostoucími náklady v důsledku inflace a prudkého růstu cen energií, které byly vyvolány ruskou agresí na Ukrajině. Hudební sektor musí zároveň čelit globální výzvě, kterou je změna klimatu, a chce přispět k ekologičtější a udržitelnější budoucnosti.