I přestože je rozmanitost odvětví scénických umění v Evropě velkým přínosem, existuje řada zásadních překážek, které brání tomu, aby se díla scénických umění šířila za hranice jednotlivých států: roztříštěnost trhu a odvětví, jazykové bariéry v případě divadla, cestovní náklady, logistické problémy, pojištění, autorská práva atd. Kromě negativního dopadu na soubory scénických umění a hostitelské scény brání tyto překážky přeshraniční distribuce potenciálu tohoto odvětví přispívat k sociálním, hospodářským a integračním ambicím EU a k budování silného vnitřního trhu a evropské společnosti zakotvené ve společných hodnotách a společném kulturním dědictví. Investice do specializovaného a flexibilního distribučního systému na úrovni EU, který by pomohl uměleckým dílům překračovat hranice (fyzicky i digitálně), vhodně doplní ostatní stávající distribuční a podpůrné systémy. Tím se podpoří odolnost a obnova tohoto odvětví v důsledku krize Covid-19 a posílí se jeho potenciál přispívat k evropskému projektu a hodnotám.
Žádosti musí splňovat následující cíl:
- podporovat přeshraniční turné a digitální distribuci scénických umění udržitelným, inkluzivním, spravedlivým a inovativním způsobem.
Aby toho bylo dosaženo, musí žádosti prokázat, že navazují na pilotní projekt (realizovaný od prosince 2020 do června 2021), a to přípravou plánu zahraničních turné pro umělce a soubory a zajištěním diverzifikace a internacionalizace festivalů a uměleckých prostor.
Žádosti se budou muset rovněž zabývat výzvami a potřebami v oblasti scénických umění a usilovat o rovné příležitosti v oblasti přeshraniční spolupráce a digitální distribuce děl scénických umění.