Projekty evropské spolupráce 2025

Pro koho je výzva určena?

Evropská výkonná agentura pro vzdělávání a kulturu (EACEA) vydala v rámci programu Kreativní Evropa Kultura tři výzvy na podporu projektů evropské spolupráce. Tyto výzvy se vyhlašují jednou ročně. Jednotlivé výzvy jsou zaměřeny na malé, střední a velké projekty spolupráce

Akce Projekty evropské spolupráce podporuje projekty, do nichž jsou zapojeny organizace z kulturních a kreativních odvětví všech velikostí a z různých zemí a které se zaměřují na oborové nebo mezioborové činnosti.

Návrhy by měly mít jasný rozměr přeshraniční spolupráce, neboť ta je jádrem projektů evropské spolupráce.

Akce je zakotvena v politickém rámci části Kultura programu Kreativní Evropa a v zastřešujících prioritách EU („ekologizace“ EU, začleňování a rovnost pohlaví, přechod na digitální technologie, mezinárodní vztahy s důrazem na Ukrajinu).

Projekty evropské spolupráce jsou otevřeny všem kulturním a kreativním odvětvím mimo audiovizi. Projekty zahrnující výhradně organizace z audiovizuálního odvětví a projekty s výhradně audiovizuálním obsahem nespadají do oblasti působnosti této výzvy, a proto nejsou způsobilé pro financování.

Výzva je otevřena pro subjekty, které jsou zaregistrovány v jedné ze zemí Kreativní Evropy.

Jaké jsou cíle výzvy?

Podporovány budou projekty přispívající k jednomu z následujících cílů:

Cíl 1 – Nadnárodní tvorba a oběh: posílení nadnárodní tvorby a oběhu evropských děl a umělců.

Nadnárodní tvorba a oběh jsou důležité pro rozvoj spolupráce, větší dosah a v mnoha případech jsou nezbytné pro životaschopnost a rozvoj kulturních organizací, institucí a jednotlivců. Koprodukce je také nástrojem pro stimulaci kreativity, sdílení zdrojů a usnadnění nadnárodní distribuce obsahu a oběhu umělců. Projekty budou zohledňovat nové souvislosti, jako jsou zdravotní nebo environmentální problémy, a začleňovat inovativní (digitální) způsoby produkce a šíření obsahu.

Cíl 2 – Inovace: posílit schopnost evropských kulturních a kreativních odvětví rozvíjet talenty, inovovat, prosperovat a vytvářet pracovní místa a růst.

Projekty reagující na tento cíl by měly mít charakter budování kapacit, které mohou být technologické a/nebo umělecké povahy a mohou zahrnovat vývoj a experimentování s novými postupy nebo modely, jakož i přenos a šíření inovativních postupů.

Oblasti inovací mohou zahrnovat sociální nebo společenský rozměr, například: zapojení publika/rozvoj, rovnost žen a mužů, začleňování osob se zdravotním postižením, příslušníků menšin a sociálně marginalizovaných skupin, boj proti změně klimatu, digitalizace atd., jakož i přínos kultury ke zdraví a pohodě, zejména duševnímu zdraví, vzhledem k existujícím důkazům a přetrvávající krizi duševního zdraví, která postihuje zejména mládež.

PRŮŘEZOVÁ TÉMATA 

Pokud přemýšlíte, jak nejlépe zapojit průřezová témata do vašeho projektu, můžete se inspirovat podpořenými projekty, které jsou uvedené v publikaci Evropské komise Creative Europe 2014–2020, gender equality, European Green Deal, digitization.

Jaké jsou kategorie a výše finanční podpory?

  • Malé projekty spolupráce: nejméně tři partneři z nejméně tří účastnických zemí, grant max. 80 % oprávněných nákladů nebo max. 200 000 eur
    Tato kategorie je obzvláště vhodná pro podporu přístupu organizací na místní úrovni a podporu těchto organizací při vytváření nových partnerství a rozvoji nových aktivit a inovativních nápadů (např. festivalů, uměleckých veletrhů, výstav, představení atd.).
  • Střední projekty spolupráce: nejméně pět partnerů z nejméně pěti účastnických zemí, grant max. 70 % oprávněných nákladů nebo max. 1 000 000 eur
  • Velké projekty spolupráce: nejméně deset partnerů z nejméně deseti účastnických zemí, grant max. 60 % oprávněných nákladů nebo max. 2 000 000 eur

Doba trvání projektů: max. 48 měsíců.

Celkový rozpočet je 59 979 335 eur a bude podpořeno nejméně 130 projektů.

Jak podat žádost?

Žádost se podává online prostřednictvím portálu Funding & Tender Opportunities v sekci „Submission service“ u dané výzvy. Je nutné ji podat do 17:00 středoevropského času v den uzávěrky.

Při podávání žádosti je třeba projít dvěma kroky:

  • Vytvořit si uživatelský účet a zaregistrovat vaši společnost. Tím získáte číslo PIC (Participant Identification Code). Pokud již číslo PIC máte, zůstává i nadále v platnosti.​
  • Podat žádost a vyplnit postupně všechny čtyři části:
    – část A (administrativní informace),
    – část B (samotný obsah žádosti, nahrává se prostřednictvím formuláře),
    – část C (doplňující informace)
    – přílohy (ve formátu PDF).

Po podání žádosti obdržíte potvrzující e-mail.

Máte-li dotaz k podávání žádosti, můžete využít online manuál nebo stránku FAQ.

Více informací o portále FTOP a systému eGrants se dozvíte v záznamu našeho webináře Jak podat žádost v programu Kreativní Evropa 2021–2027.

Jak najít partnery pro projekt?

Existují tři možnosti vyhledávání partnerů:

Časté otázky

Jak svoji organizaci zapojit do mezinárodní scény?

Doporučujeme propojit se s mezinárodní oborovou síť či platformu, která pořádá networkingová setkání, a začít budovat kontakty (zde seznam všech podpořených evropských sítí). Důležité je se na případné partnery obrátit včas a ověřit si, že se s partnery dobře spolupracuje. S hledáním zahraničních partnerů vám může pomoct i naše kancelář, více informací najdete v sekci „Jak najít partnery pro projekt?“

Co je na přípravě projektu nejkomplikovanější?

  • V případě partnerské role může být problém nedostatečná srozumitelnost a nejednoznačnost ze strany koordinátora či dalších partnerů.
  • V roli koordinátora může být složité se přizpůsobit stylu žádosti – očekává se přesný popis, jazyk je odlišný např. od stylu uměleckých odvětví. Také je třeba rozpracovat rozpočet pro všechny partnery. Koordinátor jednoznačně odvádí největší kus práce.
  • V obou případech je třeba zajistit dostatečnou kapacitu na realizaci projektu. Nepodceňte množství práce a sežeňte si projektového manažera.

Kdy můžeme s projektem začít a jaká je maximální délka projektu?

Aktivity projektu musí být zahájeny po podpisu smlouvy. Lze sice požádat Evropskou komisi o výjimku, ale je lepší se toho vyvarovat. Maximální délka projektu je 48 měsíců.

Mohou o grant žádat komerční subjekty?

Ano, mohou žádat komerční i nekomerční subjekty, samotný projekt ale nesmí vytvářet zisk.

Jak se prokazuje zapojení organizace v odvětví kultury?

Dokazuje se popisem aktivit, které organizace v minulosti vedla nebo se jich účastnila. Tyto aktivity lze popsat v části žádosti věnované historii organizace.

Nakolik si máme dělat starosti s ověřením „operational capacity“ – musí mít např. organizace nějaký počet zaměstnanců apod.?

Organizační kapacita spadá do hodnotících kritérií. Je třeba doložit, že organizace má dostatečnou zkušenost a  jak zajistit realizaci projektu. Na tuto činnost můžete využít i externisty, není nutné mít kolegy v zaměstnaneckém poměru.

Jak se liší výzvy Projekty evropské spolupráce, Evropské platformy a Evropské sítě?

Pokud jste členem sítě, nejste příjemcem konkrétní sumy. Jste součástí sítě a můžete využívat její strukturu, know-how.

Platformy jsou zaměřeny na podporu mobility začínajících umělců. Jsou to také velké mezinárodní struktury, které se skládají z žadatele a členů, kteří mohou získat podporu do výše 60 000 eur ročně (částka není aktualizovaná pro výzvu 2024).

V případě projektů spolupráce se stáváte žadatelem nebo partnerem a projekt závisí více na vás. Lze vyvíjet nejrůznější aktivity.

Jak velké změny projektu budou vyžadovat dodatek smlouvy – např. když budeme nuceni změnit nějakého dodavatele, tak hned bude nutný dodatek?

Záleží na povaze změny. U drobných změn není třeba žádat o dodatek. Zásadní je v tomto případě včas o věci komunikovat s přiděleným úředníkem, který bude mít váš projekt na starosti. 

Jak je to s nutnou délkou existence žadatele? Když jako fyzická osoba např. 3 roky rozvíjím projekt, nyní založím k jeho pokračování s.r.o. či z. s., můžeme žádat hned následně, nebo až po nějakém čase?

Žadatel o grant musí splnit kritérium minimální dvouleté existence subjektu, který o grant žádá. Pokud změníte právní subjektivitu, musíte počkat opět dva roky. Pokud chcete být partnerem, tak toto kritérium neplatí.

Pokud bychom chtěli žádat o grant na pokračování podpořeného projektu, je to možné?

Kreativní Evropa nepodporuje kontinuální projekty. Můžete požádat o projekt, který je rozšířený, řešíte jiné téma, začnete spolupracovat s partnery z jiných regionů.

Náklady, které uvedeme pro účely stanovení paušální částky, musí odpovídat stejným kritériím pro způsobilost, jako když se proplácejí konkrétní náklady?

Ano, přesně tak. Předkládáte rozpočet složený pouze ze způsobilých nákladů.

Kde najdu více informací?

Podrobné informace k výzvám najdete na:  

Žadatelům poskytujeme zdarma osobní konzultace. 

Pro žadatele také připravujeme webinář k výzvě a kurz pro žadatele. Detaily zveřejníme v brzké době.

Pokud přemýšlíte, jak nejlépe zapojit průřezová témata do vašeho projektu, můžete se inspirovat podpořenými projekty uvedenými v publikaci Creative Europe 2014–2020, gender equality, European Green Deal, digitization, kterou vydala Evropská komise.