Horizon Europe (Horizont Evropa) je program na podporu výzkumu a inovací. V rámci Pilíře II Globální výzvy a konkurenceschopnost evropského průmyslu je možné žádat v Klastru 2 Kultura, kreativita a inkluzivní společnost. Cílem tohoto klastru je posílit evropské demokratické hodnoty, včetně právního státu a základních práv, chránit naše kulturní dědictví a podporovat socio-ekonomické transformace, které přispívají k inkluzi a růstu.
Oblasti intervence
- demokracie,
- kulturní dědictví a kulturní a kreativní odvětví,
- sociální a ekonomické transformace.
Aktivity podpořené Klastrem 2 mají získávat a koordinovat mezioborové poznatky z evropských společenských věd tak, aby pomohly porozumět současným přeměnám společnosti, ekonomiky, politiky i kultury. Nově získané poznání má pomoci navrhnout konkrétní politická opatření, která by přispěla k sociálně spravedlivější a inkluzivnější Evropě a podpořila její zelené a digitální oživení. Tématy výzkumu v Klastru 2 jsou demokratické principy, vzdělávání, nerovnosti, nezaměstnanost, diskriminace, radikalizace či dodržování lidských práv. Zkoumá se kulturní rozmanitost a způsoby uchování evropského kulturního dědictví. Nově je zkoumána také role kulturních a kreativních průmyslů jako jednoho z důležitých ekonomických sektorů v EU. Nové sociální inovace mají posilovat postavení občanů. Klastr je otevřen pro společenské a humanitní vědy, umění, jakož i pro kulturní a kreativní odvětví.
Klastr Kultura, kreativita a inkluzivní společnost se dělí do tří základních oblastí (destinations):
- Výzkum demokracie a vládnutí/DEMOCRACY
- Výzkum evropského kulturního dědictví a kulturních a kreativních průmyslů/HERITAGE
- Výzkum společenské a ekonomické transformace/TRANSFORMATIONS
Žádosti o podporu tak lze předkládat například ve výzvách Evropské kulturní dědictví a umění – podpora našich hodnot doma i v zahraničí, Tradiční umění pro budoucnost: Nový přístup, Vliv změny klimatu a přírodních rizik na kulturní dědictví a sanace, Ochrana artefaktů a kulturních statků před antropogenními hrozbami, Nový evropský Bauhaus: Tvorba ekologičtějšího a spravedlivějšího způsobu života v kreativních a inkluzivních společnostech prostřednictvím architektury, designu a umění, Hry a kultura formují naši společnost, Na cestě ke konkurenceschopnému, spravedlivému a udržitelnému evropskému hudebnímu ekosystému, Zvyšování potenciál mezinárodní konkurenceschopnosti evropského filmového průmyslu a mnohé další.
V rámci Evropského inovačního a technologického institutu (European Institute of Innovation & Technology, EIT) funguje deváté Znalostní a inovační společenství (Knowledge and Innovation Community, KIC), pokrývající oblast kulturních a kreativních odvětví.
Jedná se o znalostní a inovační společenství, jehož cílem je posílit a transformovat evropské kulturní a kreativní odvětví tím, že propojí tvůrce a organizace v rámci největší evropské inovační sítě. V nadcházejících letech bude EIT Culture & Creativity:
- posilovat a propojovat kreativce a inovátory v celé Evropě a přispívat k odolnějšímu, udržitelnějšímu a transformujícímu se odvětví,
- uvolňovat latentní hodnotu mnoha malých kulturních a kreativních subjektů prostřednictvím přenosu technologií, lepší meziodvětvové spolupráce a jejich účinného začlenění do produktivních sítí,
- posilovat inovace se základem v umění jako nepostradatelnou součást evropského inovačního ekosystému,
- využívat jedinečného postavení kulturních a tvůrčích odvětví k usnadnění ekologické, digitální a sociální transformace Evropy,
- posilovat uznání a zakotvení evropských hodnot a identit.
Podrobné aktuální informace najdete zde, přehledně také v letáku (říjen 2022).
Příkladové projekty
Projekty podpořené v předchozím a současném programovém období:
Science, Technology & the ARTS (S+T+ARTS)
Platforma, jejímž cílem je těsnější propojení technologií a umělecké praxe s cílem řešit sociální, environmentální a ekonomické výzvy, kterým Evropa čelí. Podporuje vývoj kreativnějších, inkluzivnějších a udržitelnějších technologií prostřednictvím spolupráce mezi umělci, vědci, inženýry a výzkumníky. Zaměřuje se na myšlenku, že umění, věda a technologie mohou těžit ze sdílení perspektiv a otevírání nových cest pro výzkum a podnikání.
Prostřednictvím svých různých pilířů S+T+ARTS nabízí:
- rezidenční pobyty, které prohlubují sdílení znalostí a spolupráci,
- akademie zaměřené na překlenutí propasti mezi uměním a technologiemi prostřednictvím vzdělávání,
- regionální centra určená k rozšíření iniciativy na místních úrovních,
- tematické pilotní projekty a ceny, které podporují radikálně inovativní technologie vyvinuté ve spolupráci s umělci a zaměřené na současné výzvy.
https://starts.eu
Continuity/Rupture: Art and Architecture in Central Europe 1918–1939
Projekt, jehož se z České republiky účastní Masarykova univerzita v Brně, se zaměřuje na rozporuplné způsoby, jimiž se umělci a architekti ve střední Evropě přizpůsobovali novým společensko-politickým okolnostem a snažili se je utvářet ve světle minulosti. Analyzuje konflikty mezi avantgardou a konzervativnějšími uměleckými hnutími, jakož i roli výtvarného umění v meziválečné politice. Hledá místo umění v souvislosti s náboženstvím, národem a státem, zkoumá oficiální umění a kontrakulturní tendence, jakož i jejich průniky. Zvláštní pozornost je věnována uměleckým sítím spojujícím tři středoevropské země (Československo, Maďarsko a Rakousko) a reorganizaci světa umění a jeho institucí v průběhu procesu budování národa.
https://craace.com/
Social and Innovative Platform on Cultural Tourism and its Potential Towards Deepening Europeanisation (SPOT)
Evropa je klíčovou destinací kulturního cestovního ruchu díky pozoruhodnému kulturnímu dědictví, které zahrnuje muzea, divadla, archeologická naleziště, historická města a průmyslové památky, ale také hudbu a gastronomii. Cílem projektu SPOT je vyvinout nový přístup k pochopení a řešení kulturního cestovního ruchu a podpořit rozvoj znevýhodněných oblastí. Projekt zkoumá vznikající formy kulturního cestovního ruchu, identifikuje příležitosti a rozvíjí strategie, které místním obyvatelům umožní získat prospěch z jejich cenného kulturního bohatství. SPOT zapojuje akademické pracovníky a zúčastněné strany do vývoje návrhů politik a zobecní získané poznatky prostřednictvím inovačního nástroje, který pomůže tvůrcům politik a odborníkům z praxe. Koordinátorem projektu je Mendelova univerzita v Brně.
http://www.spotprojecth2020.eu/
NEP4DISSENT
Odboj a disent v bývalé socialistické Evropě v letech 1945 až 1989 představuje pozoruhodnou kapitolu nedávné evropské minulosti, která nejenže rozhodujícím způsobem ovlivnila identitu postsocialistických společností, ale také přetvořila celý kontinent a dodnes je důležitým vodítkem pro současná sociální hnutí po celém světě.
Hlavním cílem projektu je nastartovat další fázi objevování tohoto dědictví prostřednictvím vytvoření nového, reflexivního přístupu a poskytnutí platformy pro inkubaci síťového, nadnárodního, multidisciplinárního a technologicky uvědomělého výzkumu s kreativní schopností šíření.
Aktivity projektu vytvářejí cenné rozhraní pro komunikaci mezi třemi komunitami z praxe: výzkumníky a archiváři, kurátory umění a kulturního dědictví a IT odborníky s odbornými znalostmi v oblasti humanitních a sociálních věd.
V rámci projektu funguje několik pracovních skupin (např. Art and Cultural Heritage Curation, Culture Under Surveillance, Cultural Memory of Dissent, Culture in the Grey Zone). Projektu se účastní řada českých akademických pracovníků.
https://nep4dissent.eu/
TRACTION
Od svého vzniku v 16. století se opera stala zábavou pro bohatou šlechtu i širokou veřejnost. Projekt využívá tuto uměleckou formu k oslovení marginalizovaných skupin, jako jsou migranti, chudí lidé na venkově a mladí delikventi.
https://www.traction-project.eu/
CROSSCULT
Projekt si dal za cíl umožnit opětovné využití digitálního kulturního dědictví v kontextuálních průřezech evropských dějin – evropské národní dějiny se často vyučují jako izolovaná vyprávění, která zdůrazňují spíše konflikt než spolupráci. A proto projektoví partneři využili historické výstavy a digitální technologie (aplikace), aby Evropanům připomněli, kolik historie a kultury sdílejí.
Více o projektu zde a zde.
European Research Infrastructure for Heritage Science Preparatory Phase (E-RIHS PP)
Evropská výzkumná infrastruktura pro vědu o kulturním dědictví (E-RIHS) bude podporovat mezioborový výzkum v oblasti interpretace, ochrany, dokumentace a správy kulturního dědictví. Prvním krokem k dosažení tohoto ambiciózního cíle je projekt E-RIHS PP (European Research Infrastructure for Heritage Science Preparatory Phase), který zavádí právní a administrativní základy infrastruktury spolu s jejím strategickým plánováním vědeckého rozvoje, akademické a odborné přípravy, udržitelnosti a celkového provozního režimu.
Více o projektu
Cílem projektu je vytvořit jedinečnou celoevropskou výzkumnou infrastrukturu v oblasti vědy o kulturním dědictví prostřednictvím integrace národníchentit světové úrovně ve výzkumných centrech, na univerzitách a v muzeích. Mezioborové konsorcium více nežm dvou desítek partnerů (za Českou republiku Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR) nabízí přístup k nástrojům, metodikám a datům pro rozvoj znalostí a inovací v oblasti zachování a obnovy kulturního dědictví.
Více o projektu
iMmersive gamEs for Museums as vehicles to Engage visiTOrs in Empathetic reSponses (MEMENTOES)
Výstupem projektu MEMENTOES jsou imerzivní videohry, které slouží potřebám muzeí zabývajících se tématy memorializace a přechodové spravedlnosti; projekt rovněž zajistí jejich co nejmasovější využití. Cílem je vytvářet autentické storytellingové zážitky, v nichž jsou lidé, místa a originální předměty maximálně využity k naplnění poslání muzeí poskytovat imerzivní, hluboce osobní zážitky, jejichž cílem je projevit empatii vůči svým komunitám. Z České republiky se projektu účastní Charles Games a Gulag.cz.
Více o projektu
Více informací
Národní informační portál (Klastr 2)
Webová stránka programu
EIT Culture & Creativity
Výzvy
Newsletter Evropské komise (Klastr 2)
Podrobné informace pro nejbližší období najdete v příslušném Pracovním programu (Work Programme 2021–2022).
Publikace Opportunities for Researchers from the Social Sciences and Humanities (SSH) in Horizon Europe: Work Programme 2021–22