Pracovní program Kreativní Evropy pro rok 2025
Byl zveřejněn pracovní program Kreativní Evropy pro rok 2025. S celkovým rozpočtem 338 milionů eur se zaměřuje na digitální technologie, udržitelnost, inkluzi a mezinárodní vztahy.
Kreativní Evropa je i nadále odhodlána řešit stále se měnící potřeby kulturních a tvůrčích odvětví. Těžištěm programu je podpora přechodu na digitální technologie a transformace odvětví k udržitelnosti. Prioritou je také inkluze, rovnost žen a mužů a v neposlední řadě i mezinárodní vztahy.
Priority na rok 2025
Podpora přechodu na digitální technologie
Prostřednictvím stávajících podpůrných opatření usiluje Kreativní Evropa o využití dat a digitálních nástrojů, včetně umělé inteligence, při výrobě a distribuci kulturního a audiovizuálního obsahu.
Udržitelnost
V souladu se Zelenou dohodou EU bude Evropská Komise i nadále podporovat opatření, která lze účinně a efektivně zavést do akcí programu Kreativní Evropa, aby podpořila udržitelný přístup k plánování a realizaci projektů a zároveň respektovala základní cíle programu.
Inkluze a rovnost žen a mužů
Témata inkluze a rovnosti žen a mužů zůstávají i v roce 2025 v centru pozornosti programu Kreativní Evropa: financované projekty se musí těmito otázkami zabývat ve všech svých fázích.
Mezinárodní vztahy
Program Kreativní Evropa bude posilovat mezinárodní vztahy EU. To zahrnuje podporu Ukrajiny v následcích ruské agresivní války proti této zemi. Program bude nadále podporovat ukrajinské umělce a kulturní subjekty a vysídlené ukrajinské obyvatelstvo v přístupu ke kultuře. Od roku 2025 se Ukrajina bude plně účastnit části MEDIA.
Část Kultura
V roce 2025 zveřejní Evropská komise nové výzvy pro tzv.
- projekty evropské spolupráce
- šíření evropských literárních děl
Budou vyhlášeny také výzvy:
- k výběru tří konsorcií, která pomohou ukrajinským organizacím kulturního a tvůrčího sektoru, umělcům a kulturním pracovníkům řešit současné a budoucí důsledky války
- k výběru konsorcia organizací pro realizaci několika ročníků Dne evropských autorů
- k výběru organizace nebo organizací zařazených do pilíře, které budou realizovat akci Culture Moves Europe podporující mezinárodní mobilitu umělců a kulturních pracovníků
- k výběru organizace (nebo konsorcia organizací) působící v oblasti kulturního dědictví, která bude pověřena realizací nové ceny EU za židovské kulturní dědictví
Část MEDIA
Pracovní program na rok 2025 zachovává a obnovuje stávající finanční opatření a zároveň zahrnuje některé úpravy a aktualizace, aby byla opatření v souladu s právním základem.
Financování se zaměří na tři oblasti:
Cluster Content
Vysoce kvalitní obsah (zejména evropské koprodukce) ve filmech, televizních seriálech, dokumentárních filmech, animacích, videohrách i imerzivním obsahu.
Cluster Audience
Oslovení širšího publika v celé Evropě, mimo jiné prostřednictvím sítě evropských kin, celoevropských distribučních strategií, filmových festivalů a rozvoje publika.
Cluster Business
Podpora filmové distribuce v celé Evropě, posilování profesionálních dovedností a talentů, podpora rozvoje strategických průmyslových fór a utváření inovativních obchodních modelů.
Mezioborová část
V roce 2025 zveřejní Evropská Komise výzvu „Creative Innovation Lab“ na podporu projektů zaměřených na spolupráci kulturních odvětví s audiovizí, které budou řešit společné výzvy, jako jsou virtuální realita, správa práv duševního vlastnictví, analýza dat a ekologizace.
Svoboda a pluralita médií spolu s novinářskými partnerstvími zůstává prioritou a bude podporována v rámci již osvědčených postupů v tomto odvětví.
V souladu s Evropským aktem o svobodě médií (European Media Freedom Act) bude financována také Evropská rada pro mediální služby (European Board for Media Services).