Renewable Music – soudobá hudba oživí parky
Současná vážná hudba dostala během covidové epidemie těžkou ránu. Podpořit evropské skladatele, kteří se snaží obnovit své tvůrčí a umělecké aktivity, má projekt Renewable Music („obnovitelná hudba“), jehož českým partnerem je Orchestr Berg. Projekt podpoří mezinárodní síťování a povědomí o tématu udržitelnosti a obnovitelných zdrojích.
Orchestr Berg se už téměř tři desetiletí specializuje na uvádění současné hudby a podporu českých skladatelů především mladších generací. Za dobu své existence ve světové premiéře uvedl již více než dvě stovky nových děl. Hudbu často kombinuje s divadlem, tancem, filmem či výtvarným uměním, uvádí koncerty mimo tradiční sály, představuje prostorové nebo scénické koncerty, zvukové procházky, site-specific akce a další. Orchestr Berg založil v roce 1995 dirigent Peter Vrábel, který je dodnes jeho uměleckým šéfem.
„Renewable Music spojuje organizátory a ansámbly, které se věnují současné hudbě, shodou okolností z Polska, Slovenska, Maďarska a České republiky, tedy ze zemí visegrádské čtyřky,“ říká Eva Kesslová z Orchestr Berg. Dalšími členy jsou polský HashTag Ensemble, slovenský Ensemble Spectrum a maďarský UMZE Ensemble, projekt koordinuje Polská společnost skladatelů (Związek Kompozytorów Polskich). „Díky společné iniciativě vzniknou čtyři nové skladby, které jsou primárně určené k uvádění v prostředí městské zeleně, tedy v městských parcích a zahradách. Později by ale měly mít možnost proměnit se v kompozice, které je možné zahrát také v koncertních sálech, například s doprovodnou nahrávkou původního zvukového prostředí – proto Renewable Music,“ vysvětluje Eva Kesslová.
Projekt byl podpořen v programu KE Kultura v oblasti Evropské projekty spolupráce,
celkový grant, který organizace získaly v roce 2022, činil 199 999 eur.
Umělecká štafeta
Skladby vytvoří čtyři mladí skladatelé a skladatelky do 35 let, které Berg vybere prostřednictvím otevřené výzvy, do které se může přihlásit kdokoliv ze zúčastněných zemí. Z každé země se vybere jedna skladba. Výhodou pro mladé skladatele a skladatelky je, že jejich skladba zazní hned čtyřikrát ve čtyřech zemích v podání čtyř ansámblů. „Nové skladby totiž často zazní ve světové premiéře a pak na své další uvedení dlouho čekají. Důležité pro rozvoj kariéry je také síť kontaktů, které díky projektu mladí skladatelé získají. Všechny čtyři země navštíví hned dvakrát – poprvé kvůli obhlídce koncertních míst, podruhé absolvují premiérové turné. První prohlídka míst je v každé zemi spojena se setkáním se členy ansámblu a s přednáškami na různá environmentální témata. V rámci premiérového turné, které proběhne v letních měsících roku 2024, budou rotovat i hudebníci – domácí ansámbl doplní vždy dva hudebníci z jednoho z partnerských ansámblů. K nám tedy dorazí dva hudebníci a dva naši hudebníci pojedou na návštěvu jinam. Vznikne tak jakási štafeta, která poslouží k předávání zkušeností z předchozího uvedení nových skladeb a díky které se seznámí specialisté na současnou hudbu z různých zemí. Koncem roku 2024 se uskuteční online konference na téma Současná hudba a udržitelnost,“ říká Kesslová.
„Pro Orchestr Berg jde o velkou premiéru, vůbec první evropský projekt, kterého se účastníme,“ upřesňuje Eva Kesslová. „Díky úžasné otevřenosti všech partnerů jsme mohli projekt společně naplánovat tak, aby dával smysl všem. Orchestr Berg se díky němu intenzivně seznámí s novými skladateli z Polska, Maďarska a Slovenska a kolegy ze stejně zaměřených ansámblů. Koncert je zařazený do naší pravidelné sezóny, takže nám podpora z Kreativní Evropy pomáhá realizovat sezónu.“
Związek Kompozytorów Polskich – koordinátor grantu (PL), Orchestr Berg z.s. (CZ), HashTag Ensemble (PL), slovenský Ensemble Spectrum (SK), UMZE Ensemble (HU).